جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 41016
  تاریخ انتشار : 3 دی 1392 14:15
  تعداد بازدید : 504

  محمدی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران:

  استرداد مجرمین عاملی بازدارنده در وقوع جرایم است/ حتمی شدن مجازات مجرمین از طریق استرداد

  یک حقوقدان گفت: وجود قرارداد استرداد مجرمین بین کشورها موجب مي شود كه اجراي مجازات تبهكار حتمي شود و این در حالی است که بدون قاعده و آئين استرداد در روند اعمال مجازات ها خلاء به وجود می آید.

  "رضا محمدی" پژوهشگر حقوق" در گفتگو باخبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران، در ارتباط با اهمیت استرداد مجرمین اظهار داشت: وجود قرارداد  استرداد مجرمین بین کشورها  موجب مي‌شود كه اجراي مجازات تبهكار حتمي شود و این در حالی است که  بدون قاعده و آئين استرداد در اِعمال مجازات‌ها خلاء به وجود آید. 

   
  وی ادامه داد: استرداد مجرمين يكي از ابزارهاي معاضدت بين‌المللي در امور كيفري است که دارای دو نوع اجباري و اختياري است. 
   
  محمدی افزود: چنانچه بين دولت تقاضاكننده و دولت متقاضي‌عنه قرارداد ويژه استرداد مجرمين وجود داشته باشد، نسبت به جرائم پيش‌بيني شده در عهدنامه و با رعايت ساير شرايط، قبول استرداد اجباري است. 
   
  این حقوقدان تصریح کرد: اگر بين كشور متقاضي و كشور متقاضي‌عنه قرارداد خاصي وجود نداشته باشد، نسبت به جرائم خارج از شمول عهدنامه، قبول و يا رد تقاضای استرداد اختياري و منوط به ميل و اراده كشوري است كه از آن تقاضاي استرداد و يا اجراي حكم محكوميت به عمل آيد و در این صورت معمولا استرداد مجرم و يا اجراي حكم را به وجود روابط متقابل منوط مي‌كنند. 
   


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28603030
اکنون :
88