جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 41104
  تاریخ انتشار : 5 دی 1392 8:28
  تعداد بازدید : 664

  با اشاره به تنظیم پیش‌نویس منشور حقوق شهروندی

  دیده بان حقوق بشر از روحانی قدردانی کرد

  به دنبال تنظیم پیش نویس منشور حقوق شهروندی از سوی دولت، دیده بان حقوق بشر در نامه ای خطاب به حسن روحانی رییس جمهور کشورمان از وی به دلیل در اولویت قرار دادن حقوق بشر در برنامه کاری اش قدردانی کرد.

  elnashra4.jpg8.jpg

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دیده‌بان حقوق بشر در این نامه آورده است: آقای روحانی شما در 26 نوامبر 2013 در راستای عمل به وعده‌هایتان در زمان انتخابات ریاست جمهوری و پس از آن مبنی بر رسیدگی به مسائل حقوق بشری در ایران، منشور حقوق شهروندی را تنظیم و آن را برای اظهارنظر حقوقدانان و عموم مردم در اختیار همگان قرار داده‌اید که اقدامی مثبت محسوب می‌شود.

   

  در ادامه این نامه آمده است: ما از تلاش‌های دولت شما برای توجه به حقوق بشر و در اولویت قرار دادن این مسائل در برنامه 100 روزه کاری‌تان استقبال می‌کنیم و معتقدیم که این اقدامات اصلاحی باید به مرحله اجرا در آید.

   

  دیده‌بان حقوق بشر در نامه خود اعلام کرد: ایران به عضویت معاهده‌های بین‌المللی حقوق بشر از جمله کنوانسیون بین‌المللی حقوق سیاسی و مدنی، کنوانسیون بین‌المللی حقوق اجتماعی و اقتصادی و کنوانسیون حقوق کودک درآمده است که این معاهدات از کشورها می‌خواهد که به استانداردهای بین‌المللی پایبند باشند و به قوانین داخلی نیز عمل کنند. در دولت‌های پیشین ایران نیز اقدامات مشابهی برای اصلاح حقوق شهروندی بعمل آمده است. به عنوان مثال رییس قوه قضاییه ایران در سال های 2000 تا 2004 بخشنامه‌ای را در خصوص حقوق شهروندی ارائه کرد که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، اما به گفته برخی کارشناسان این قانون به مرحله اجرا درنیامد.

   

  در ادامه این نامه تاکید شده است که منشور حقوق شهروندی دولت روحانی دارای مفادی است که در قوانین بین‌المللی یا قانون اساسی ایران نیز به آنها اشاره شده است.

   

  دیده بان حقوق بشر در پایان ضمن ابراز خرسندی در مورد توجه دولت ایران به مسائل مهم حقوق بشری از دکتر حسن روحانی خواست تا برای ارتقاء سطح حقوق مردم ایران تلاش کند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
10